Krajobrazy piękne mamy do Kołczygłów zapraszamy

Zespół "Zeloné òczka"

piątek, 04 wrzesień 2015 09:57 Napisane przez 

Początkowa działalność zespołu "Zeloné òczka" (z kasz. Zielone oczy) związana jest z zespołem ludowym działającym przy Szkole Filialnej w Gałąźni Wielkiej, pod nazwą "Szãtopérze z Gałąźni Wiôldżi", założonym w 2000 roku. To właśnie na podbudowie (członkach) zespołu z Gałąźni Wielkiej utworzono w 2007 roku zespół o nazwie "Zeloné òczka" . Inicjatorką kultywowania tradycji kaszubskiej poprzez śpiew i taniec jest p. Małgorzata Leśniańska, nauczycielka biologii i jęz. kaszubskiego w Zespole Szkół w Kołczygłowach.

Zespół "Zeloné òczka" występował na wielu przeglądach, imprezach gminnych i szkolnych. Dwukrotnie uświetniał swoją obecnością uroczystości w Niemczech, w ramach współpracy polsko-niemieckiej gmin Kołczygłowy i Rethem

Zespół liczy 16 członków oraz 4 muzyków, którymi są uczniowie z ZS w Kołczygłowach. Nad oprawą muzyczną czuwa nauczyciel muzyki p. Teodor Kosiedowski. Kapela podczas swoich występów używa instrumentów tj.: dwa akordeony, burczybas i diabelskie skrzypce. 

Piękne stroje, zachwycający taniec, idealnie wkomponowana muzyka i kaszubski śpiew sprawiają, że zespół "Zeloné òczka" zyskuje wielu wielbicieli. Dzięki temu, że często jest zapraszany na występy na całym Pomorzu, zespół jest wspaniałą wizytówką szkoły i gminy.

Czytany 3068 razy
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Galeria

Więcej w tej kategorii: Cmentarze »