Krajobrazy piękne mamy do Kołczygłów zapraszamy

Wycieczka po gminie

Napisane przez 

Prezentuję przykładowy program zwiedzania gminy Kołczygłowy:

Dzień 1 - Kołczygłowy

1. Kościół w Kołczygłowach - poznanie bogatej historii parafii i kościoła w Kołczygłowach, wokół kościoła znajduje się 10 tablic informacyjnych o historii gminy i samej parafii, ponadto można zwiedzić kościół po wcześniejszym umówieniu lub przede mszą. Msze święte są na bieżąco podawane na stronie www.parafiakolczyglowy.pl

2. Rekreacja - zależnie od terminu pobytu - można korzystać z kompleksu boisk "Orlik" znajdujących się bezpośrednio przy Zespole Szkół w Kołczygłowach (ul. Szkolna 10), istnieje możliwość zorganizowania ogniska na terenie placu wypoczynkowego niedaleko boiska GKS (ul. Kwiatowa) 

3. Zabytkowy cmentarz - niewiele zostało po dawnym cmentarzu, niemniej jednak ruiny można zobaczyć idąc ulicą Leśną, kierując się w prawo w pobliskim lasku. 

4. Nocna przechadzka po miejscowości i spacer do Radusza - pięknie oświetlny kościół w Kołczygłowach, a także droga do Radusza (idąc ul. Szkolną) jest dla wielu ciekawym miejscem do wieczornych spacerów. W dzień polecamy spacer parkiem "Między Starymi Bukami" (zaczyna się zaraz przy drodze biegnącej do Radusza od strony ul. Szkolnej)

Dzień 2 - Łubno, Łobzowo

1. Kościół w Łubnie - zabytkowy kościółek ufundowany przez rodzinę Puttkamerów, nadaje uroku niewielkiej miejscowości. Idąc w górę za kościołem można zobaczyć ruiny - legendy głoszą, że tam początkowo miał powstać kościół.

2. Jadąc około kilometr po drodze z lewej strony możemy zobaczyć zabytkowy pałac, również nalężacy do rodziny Puttkamerów.

3. Jadąc w kierunku Łobzowa, zatrzymujemy się na pobliskim parkingu i rozpoczynamy długi spacer wokół całego jeziora. Trasa jest dość wymagająca. Jezioro nosi nazwę Granicznego, jest ostoją raka szlachetnego.

4. Po długim spacerze z pewnością należy nam się odpoczynek i "uzupełnienie spalonych kalorii". Wracając do Kołczygłów, możemy wstąpić na "Napoli Pizza Kebab" (ul. Słupska)

Dzień 3 - Gałąźnia Mała 

1. Dzień rozpoczynamy długą wycieczką po terenach Gałąźni Małej. Trasę ścieżki opisałem w tym artykule (kliknij). Pamiętajmy, że gdy chcemy zwiedzić Elektrownię Wodną od wewnątrz powinniśmy najpierw zadzwonić do kustosza (numer telefonu otrzymamy w Gminnym Ośrodku Kultury, ul. Szkolna 1)

Dzień 4 - Spływ Kajakowy

1. Jeżeli nie boimy się wody, można zorganizować spływ kajakowy rzeką Słupi. Trasa jest łagodna. W organizacji spływu i wypożyczeniu kajaków pomoże nam Gminny Ośrodek Kultury. Jedna z tras rozpoczyna się w Gałąźni Małej, a kończy w Leśnym Dworze.

 

Ponadto można zobaczyć:

1. Dworek w Barnowie - obecnie mieszka w nim Pan Czesław Lang, niegdyś dworek należał do rodziny Puttkamerów. Nie jest udostępniony do zwiedzania, można zobaczyć z zewnątrz.

2. Dworek w Barnowcu - również należał do majątku rodziny Puttkamerów. Nie jest udostępniony do zwiedzania, można zobaczyć z zewnątrz.

3. Gorzelnia w Wierszynie - położony jest około 10m od drogi przebiegającej w kierunku wsi Górki.

4. Cmentarz w Wierszynie - znajduje się w lasku przed wsią Wierszyno. Pochowani są tam członkowie rodziny Puttkamerów.

5. W większości miejscowości gminy Kołczygłowy znajdują się miejsca wypoczynku i rekreacji.

 

Jest to jedynie przykładowy program wycieczki. Można go modyfikować w zależności od możliwości. 

W realizacji pomoże nam Gminny Ośrodek Kultury w Kołczygłowach, ul. Szkolna 1 (www.gok.kolczyglowy.pl)