Krajobrazy piękne mamy do Kołczygłów zapraszamy

Spływy kajakowe

wtorek, 01 wrzesień 2015 08:39 Napisane przez 

Spływy kajakowe rzeką Słupią organizowane są cyklicznie dla mieszkańców i turystów. Trasa spływu ma swój początek w Gałąźni Małej, przez Krzynię, aż do leśniczówki Leśny Dwór. Trasa kajakowa jest bardzo spokojna, dzięki czemu można się zrelaksować i wypocząć.

Słupia płynie tu granicą pól i lasów, przechodząc stopniowo w długie i kręte jezioro zaporowe Strzegomino. Za Krzynią Słupia kluczy z kolei dnem wąskiej doliny o wysokich stokach i opływa łąki. I tak dopływa wreszcie do skrytej między drzewami leśniczówki Leśny Dwór.

Na trasie można spotkać dwie nietrudne przenoski przy elektrowniach – Konradowo i Krzynia. Poza tym, niewielka liczba przeszkód, głównie w postaci zawalonych drzew. Zapory sprawiają, że siedząc po raz pierwszy w kajaku, będziecie mogli poczuć różnicę między pływaniem po wodzie stojącej, a rzece z nurtem.

Papieski szlak kajakowy

W Gałąźni Małej (gm. Kołczygłowy) znajduje się niezwykle urokliwa ścieżka przyrodnicza oraz szlak kajakowy.
Spływy kajakowe tą trasą uznać należy za średnio trudne. Na wielu odcinkach rzeka została poddana silnej antropopresji, tracąc naturalny charakter. Przyczyniła się do tego zabudowa energetyczna oraz prace melioracyjne, regulacje
koryta Słupi i jej dopływów, dokonane zarówno przez II wojną światową, jak i w okresie powojennym.

Na terenie brzegu rzeki ustawiony został głaz z tablicą upamiętniającą spływ Słupią Papieża Jana Pawła II. Obelisk zaopatrzony jest w dwie marmurowe tablice. Na głównej widnieją słowa: "Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II na pamiątkę Spływu Kajakowego Rzeką Słupią w 1964 roku mieszkańcy Gminy Kołczygłowy" oraz drugą mniejszą z konturami biegu Słupi.

W Kołczygłowach kilka razy w roku organizowane są spływy kajakowe rzeką Słupią. Głównym organizatorem spływów jest Gminny Ośrodek Kultury w Kołczygłowach. Co roku w jednym z największych spływów udział bierze około 200 osób - turystów i mieszkańców gminy Kołczygłowy.

Aby prześledzić bieg rzeki Słupi zapraszam na stronę: http://slupia.info/

Ostatnio zmieniany wtorek, 08 wrzesień 2015 12:19
Czytany 1792 razy
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Media

Spływ Kajakowy 2014
Więcej w tej kategorii: « Cmentarze