Krajobrazy piękne mamy do Kołczygłów zapraszamy

Ścieżka przyrodnicza w Gałąźni Małej

Napisane przez 

   Jedna z najatrakcyjniejszych ścieżek przyrodniczych umiejscowiona w samym „sercu” Parku Krajobrazowego Dolina Słupi, położona przy północnym krańcu powiatu bytowskiego niedaleko zabytkowej elektrowni wodnej w Gałąźni Małej. Trasa ścieżki o długości 4 km prowadzi przez strefę krawędziową doliny Słupi utwardzonymi lub gruntowymi drogami, jedynie częściowo przez las. Ścieżka jest łatwa do przejścia, lecz w upalne dni jej pokonanie może być wyzwaniem. Na trasie wyznaczono 11 przystanków dydaktycznych: 

1.  Pierwszy przystanek dydaktyczny- Słupia- znajduje się na parkingu nad Słupią w centrum wsi,

2.  Drugi przystanek – Dzieje Wsi- znajduje się po północnej stronie rzeki, przy kościele z roku 1887 roku,

3.  Zamek wodny – trzeci przystanek dydaktyczny. Prowadzi do niego brukowa przez wieś, a później gruntowa droga. Na trasie mijamy pozostałości ewangelickiego cmentarza. Zamek wodny zamyka otwarty kanał doprowadzający wody Słupi do jeziora Głębokiego nieopodal wsi Niepoględzie,

4.  Czwarty punkt – Dolina Huczka – zlokalizowany jest na południe od zamku wodnego nad strumieniem Huczkiem w miejscu, gdzie znajdował się dawniej młyn wodny,

5.  Buczna Niżowa - znajduje się nad Huczkiem, na skraju podmokłych łąk nad Słupią,

6.  Osada Średniowieczna – to dawne grodzisko w widłach Słupi i Kamienicy. Dziś porastają ją buki i świerki, a o obronnym znaczeniu miejsca świadczy istnienie tylko jednej drogi dojazdowej na „majdan” 

7.  Siódmy przystanek poświęcony jest wawrzynkowi wilcze łyko, który porasta tu częściowo rozmyty wał ziemny,

8.  Kolejny punkt to Ols – podmokły las porastający Dolinę Słupi,

9.  Stanowisko Skrzypu Olbrzymiego to dziewiąty punkt zlokalizowany u ujścia bezimiennego strumyka do Słupi. Rosnący tu skrzyp olbrzymi to roślina występująca przede wszystkim w górach, stąd jej stanowiska na niżu są traktowane, jako osobliwości przyrodnicze.

Ścieżka kończy się przy elektrowni wodnej w Gałąźni Małej. Dojść do tego punktu można idąc wzdłuż kanału Słupi i rur doprowadzających wodę do elektrowni.

 

Źródło zdjęcia: dolinaslupi.pl