Krajobrazy piękne mamy do Kołczygłów zapraszamy

Ślub Bismarck'a

Napisane przez 

28 lipca 1847 roku w kościele w Kołczygłowach zawarł związek małżeński: żelazny kanclerz Otto von Bismarck z Joanną von Puttkamer- ówczesną mieszkanką Barnowca.

(na zdjęciu możemy zobaczyć pamiątkową tablicę mówiącą o ślubie Joanny von Puttkamer i Otta von Bismarck; tablica znajduje się w przedsionku w kościele w Kołczygłowach)


Joanna von Puttkamer urodziła się 11 kwietnia 1824 roku, wraz z rodzicami mieszkała w Reinfeld (Barnowiec). To dzięki fundacji rodu Puttkamerów, który opiekował się wsią i okolicznymi majątkami, w 1823 roku wzniesiono szachulcową świątynię w Kołczygłowach. 

 

(wyżej widzimy połączone herby rodziny Puttkamer i Bismarck)


Joanna i Otto zaręczyli się 12 stycznia 1847 w fundowanym kościele, gdzie 6 miesięcy później wzięli ślub. Młoda para mieszkała w Versin (Wierszyno, gm. Kołczygłowy).

Gdy w 1867 roku Otto von Bismarck został kanclerzem Rzeszy małżeństwo musiało wyprowadzić się z naszych terenów, ale często odwiedzali tutejsze okolice. Joanna zmarła 27 listopada 1894 roku. Została pochowana w mauzoleum w Friedrichsruh.

Warto przeczytać:
1.   Oryginalny wpis z księgi kościelnej świadczący o zwarciu związku małżeńskiego pomiędzy Joanną von Puttkamer a Ottonem von Bismarck (kliknij).
2.   Przetłumaczony tekst z księgi kościelnej (kliknij).

Galeria