Cmentarz od zawsze stanowił obiekt przestrzeni kulturalnej. W czasach przedchrześcijańskich to tam właśnie odprawiane były obrzędy stanowiące o pochodzeniu kulturowym danej grupy etnicznej. Do grobu wraz ze zmarłym składano przedmioty codziennego użytku, artefakty, figurki bożków itp. choć i obecnie na cmentarzach są odprawiane pochówki niezależnie od tego jakiego wyznania jest społeczność je użytkująca. „Cmentarz będący zbiorem mogił ma wybitne znaczenie dla dziedzictwa narodowego, dla zachowania i przekazania następnym pokoleniom świadectwa historii, źródeł i dokumentów, jest cennym zabytkiem architektonicznym, na który składają się rzeźby, pomniki, nagrobki, grobowce lub kaplice świadczące o cechach i pochodzeniu zmarłego lub o okresie, w którym powstały.”
Na terenie gminy, wyłączając kurhany, znajduje się 12 cmentarzy. Znaczna część z nich nie została zachowana, lecz istnieją zapiski w kronikach. Dwa miejsca pochówku znajdują się na terenie parków dworskich (właściciele dworków postawili kapliczki na ich miejscu), kolejne w lesie niedaleko wsi, dwa przy kościołach – Kołczygłowy i Łubno i jeden, parafialny w Kołczygłowach.
Turystyka cmentarna została zaobserwowana znacznie wcześniej: „Cmentarz, jako przestrzeń spotkania, to m.in. znaczenie dziedzictwa historycznego w dziejach społeczeństwa, poszanowanie dla tradycji, budowanie pamięci regionalnej, spotkanie z ideami i losami innych ludzi, tworzenie rodzinnej pamięci, odkrywanie własnej tożsamości, poszukiwanie sensu bycia. Wymienione cechy cmentarza są ważne ze względu na możliwość wykorzystania jego przestrzeni na potrzeby turystyki kulturowej i edukacji. Z tego powodu cmentarz, jako specyficzny wycinek przestrzeni społeczno-geograficznej, odgrywa istotną rolę w kształtowaniu osobowości odwiedzającego"
Opracowano na podstawie materiałów otrzymanych
z Gminnego Ośrodka Kultury w Kołczygłowach
Cmentarz parafialny w Kołczygłowach
Cmentarz w lesie, niedaleko Kołczygłów
Cmentarz w Barnowcu
Cmentarz w Gałąźni Małej